Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcje w szarej strefie: podnajem mieszkań komunalnych

29 marca 2010 | Nieruchomości, budownictwo | Aneta Gawrońska
Płacąc odstępne za lokal komunalny, i tak nie uzyskujesz do niego żadnych praw
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Płacąc odstępne za lokal komunalny, i tak nie uzyskujesz do niego żadnych praw

5, 10, 20 tysięcy złotych za mieszkanie? Takich kwot za „odstąpienie” lokali komunalnych na wolnym rynku żądają ich najemcy. Choć proceder jest nielegalny, a nowy lokator nie ma do mieszkania żadnych praw, są chętni do takich transakcji. Na obrót czynszówkami zgadzają się nawet niektóre biura nieruchomości

Sprawdziliśmy, odpowiadając na internetowe ogłoszenia, w jaki sposób można za pieniądze odstąpić komuś komunalne M. Jako najemca czynszówki na warszawskiej Woli próbowaliśmy też wstawić lokal do stołecznych biur nieruchomości. W agencjach szukaliśmy także lokalu za odstępne dla siebie.

Kto przyjmie kwaterunkowe

Jako najemca czynszówki w Warszawie próbujemy podnająć lokal za pośrednictwem agencji nieruchomości. Tłumaczymy, że musimy wyjechać do innego miasta, pewnie już na stałe, ale żal nam oddawać mieszkanie miastu. Jesteśmy skłonni odstąpić dwupokojowy 50-metrowy lokal przy ul. Niskiej na Woli. Mieszkanie jest po remoncie. Chcielibyśmy dostać 10, może 15 tys. zł odstępnego.

– Nie przyjmiemy pani lokalu. To w ogóle mało prawdopodobne, by którekolwiek biuro podjęło się takiej misji – usłyszeliśmy w agencji nieruchomości Ogrodowa.

Pośrednictwa w transakcji odmówiły też inne biura. – Musi dać pani prywatne ogłoszenie, bo takiej transakcji nigdzie pani nie udokumentuje – poradziła nam pośredniczka jednej z większych agencji w Warszawie.

W kolejnej agencji – udaje się! – Oczywiście, przyjmiemy od pani takie mieszkanie – mówi jeden z pracowników agencji w rejonie al. Wyzwolenia. Prosimy go o poradę, ile możemy żądać za odstąpienie czynszówki.

– A, to ciężka sprawa. Musimy mieszkanie zobaczyć –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament