Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy maszyna może być budowlą?

29 marca 2010 | Dobra firma | Katarzyna Daniec

Maszyny, jako składnik kolejki linowej, są opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki 2 proc. od ich wartości. Kolejka bowiem tylko wraz z maszynami stanowi całość techniczno-użytkową. Możliwość odłączenia maszyn nie przesądza o nieopodatkowaniu tych części

Tak orzekł WSA w Krakowie 24 lutego 2010 r. (I SA/Kr 1474/ 09).

Spółka będąca właścicielem kolejki linowej złożyła wniosek o interpretację przepisów, w którym pytała o opodatkowanie podatkiem od nieruchomości poszczególnych składników kolejki. Jej zdaniem składniki kolejki należy podzielić na dwie grupy.

Pierwsza to słupy i liny wyciągu będące konstrukcjami nośnymi i podporowymi, druga to dźwigi, silniki i krzesełka, które są montowane na konstrukcjach podporowych. Pytała, czy opodatkowane są tylko budowle konstrukcyjne, czy także pozostałe maszyny montowane na nich.

Zdaniem spółki z przepisów prawa budowlanego wynika, że części konstrukcyjne powinny być uznane za budowle. Pozostałe składniki należy uznać za urządzenia techniczne, które nie podlegają opodatkowaniu. Maszyny te mogą bowiem stanowić osobny przedmiot własności i nie są nierozerwalnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament