Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pożyczka dla zagranicznego kontrahenta podlega PCC

29 marca 2010 | Dobra firma | Radosław Zamecki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega samo zawarcie pożyczki, o ile jej przedmiot znajduje się na terytorium Polski. Późniejsze działania kontrahentów, np. rzeczywiste wykonanie świadczenia (przekazanie przedmiotu umowy) czy też zmiana waluty – jeśli pożyczka dotyczyła środków pieniężnych, nie są podatkowo istotne

Tak wynika z wyroku NSA z 16 lutego 2010 r. (II FSK 1548/08)

Polska spółka podpisała ze szwedzkim kontrahentem umowę dotyczącą udzielenia mu wielu pożyczek w walutach obcych. Umowa nie była jednak wykonywana w „typowy” sposób, tzn. przez dokonanie przelewu. Przed każdą transzą podpisywano odrębną umowę sprzedaży walut, w wyniku której polska strona przelewała odpowiednią kwotę w złotych.

Szwedzka spółka powstrzymywała się jednak od przekazania równowartości w walucie obcej. Spółka polska dokonywała wtedy potrącenia wierzytelności o wydanie przedmiotu pożyczki ze swoją wierzytelnością o wydanie waluty obcej.

Dzięki tej procedurze dochodziło do wykonania umowy pożyczki opiewającej na walutę obcą, mimo że spółka polska przelewała tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament