Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy aport przedsiębiorstwa do spółki osobowej podlegał PCC

29 marca 2010 | Dobra firma | Mariusz Machciński

1 marca przeczytałem artykuły świetnie omawiające problem PCC od aportu przedsiębiorstwa. Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia, która nie została w nich bardzo wyraźnie podkreślona: PCC od aportu przedsiębiorstwa do spółki osobowej w okresie od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2008 r. W części dotyczącej nowej dyrektywy kapitałowej pada jednoznaczne stwierdzenie, że nie dotyczy ona spółek osobowych, ale to jest stan prawny od 1 stycznia 2009 r., a mnie interesuje wcześniejszy okres i zasady starej dyrektywy. Autorzy parokrotnie podają, że mowa jest o aportach do spółek kapitałowych, ale brakuje wyraźnego stwierdzenia, że stara dyrektywa nie dotyczy spółek osobowych. Czy stara dyrektywa obejmowała spółki osobowe?

Przepisy dyrektywy kapitałowej 69/335 (w brzmieniu przyjętym przez Polskę) i nowej dyrektywy 2008/7/WE definiują „spółki kapitałowe” objęte tymi dyrektywami w analogiczny sposób.

Po pierwsze, przez wyraźne wskazanie spółek, które dyrektywy te uznają za spółki kapitałowe; w przypadku Polski są to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament