Rodzic nie zawsze pod ochroną
Osoba uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Wtedy przez rok szef nie rozwiąże z nim umowy. Jednak czasem nawet wtedy nie uniknie utraty posady
Redukcje z przyczyn niedotyczących pracowników – zarówno grupowe, jak i indywidualne – wiążą się z koniecznością ustalenia, z którymi pracownikami można rozwiązać umowę o pracę, a którzy są objęci szczególną ochroną.
Jaki jest zakres uprzywilejowania rodzica, który – będąc uprawniony do urlopu wychowawczego – pracuje w zmniejszonym wymiarze czasu pracy?
Załóżmy, że pracodawca zatrudnia cztery pracownice na stanowisku krawcowej. Jedna z nich po zakończeniu urlopu macierzyńskiego złożyła wniosek o obniżenie czasu pracy do połowy etatu i w tym wymiarze pracuje od sześciu miesięcy.
W związku ze zmniejszoną ilością zamówień pracodawca chce rozwiązać stosunek pracy z jedną z nich. Czy może zredukować zatrudnienie poprzez eliminację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta