Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba utworzyć i jak wycenić rezerwę na restrukturyzację

29 marca 2010 | Dobra firma | Robert Wolszon

Rezerwa na restrukturyzację powinna obejmować tylko takie wydatki, które nieodzownie wynikają z restrukturyzacji i nie są związane z bieżącą działalnością

– Jesteśmy spółką działającą w sektorze energetycznym. Sporządzamy sprawozdanie finansowe zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej.

Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną zarząd zaplanował podjęcie działań restrukturyzacyjnych. Kiedy należy utworzyć rezerwę na koszty restrukturyzacji i jakie koszty można zaliczyć do kosztów działań restrukturyzacyjnych? – pyta czytelnik.

Kwestie związane z rezerwami uregulowane zostały w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości (MSR) nr 37 „Rezerwy, zobowiązanie warunkowe i aktywa warunkowe”. Z pytania nie wynika, jakie działania planuje podjąć spółka w ramach planu restrukturyzacji.

Na ogół restrukturyzacja oznacza wszelkie procesy dokonywane w spółce mające na celu poprawę struktury organizacyjnej oraz poprawę funkcjonowania.

MSR 37 definiuje restrukturyzację jako zaplanowany i kontrolowany przez spółkę program, który znacząco zmienia po pierwsze zakres prowadzonej przez nią działalności, po drugie sposób, w jaki działalność ta jest prowadzona.

Restrukturyzacja zatem może polegać na:

- sprzedaży lub zakończeniu prowadzenia jednej z dziedzin działalności,

- likwidacji działalności prowadzonej w danym kraju, regionie lub przeniesienie prowadzenia działalności gospodarczej z jednego kraju lub regionu do innego,

- zmiany w strukturze zarządzania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament