Kiedy trzeba utworzyć i jak wycenić rezerwę na restrukturyzację
Rezerwa na restrukturyzację powinna obejmować tylko takie wydatki, które nieodzownie wynikają z restrukturyzacji i nie są związane z bieżącą działalnością
– Jesteśmy spółką działającą w sektorze energetycznym. Sporządzamy sprawozdanie finansowe zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej.
Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną zarząd zaplanował podjęcie działań restrukturyzacyjnych. Kiedy należy utworzyć rezerwę na koszty restrukturyzacji i jakie koszty można zaliczyć do kosztów działań restrukturyzacyjnych? – pyta czytelnik.
Kwestie związane z rezerwami uregulowane zostały w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości (MSR) nr 37 „Rezerwy, zobowiązanie warunkowe i aktywa warunkowe”. Z pytania nie wynika, jakie działania planuje podjąć spółka w ramach planu restrukturyzacji.
Na ogół restrukturyzacja oznacza wszelkie procesy dokonywane w spółce mające na celu poprawę struktury organizacyjnej oraz poprawę funkcjonowania.
MSR 37 definiuje restrukturyzację jako zaplanowany i kontrolowany przez spółkę program, który znacząco zmienia po pierwsze zakres prowadzonej przez nią działalności, po drugie sposób, w jaki działalność ta jest prowadzona.
Restrukturyzacja zatem może polegać na:
- sprzedaży lub zakończeniu prowadzenia jednej z dziedzin działalności,
- likwidacji działalności prowadzonej w danym kraju, regionie lub przeniesienie prowadzenia działalności gospodarczej z jednego kraju lub regionu do innego,
- zmiany w strukturze zarządzania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta