Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koleje daleko od stacji

29 marca 2010 | Ekonomia | Adrian Furgalski

Zaostrza się spór między Przewozami Regionalnymi a InterCity będący pokłosiem gigantycznej operacji przekazania pierwszej spółki marszałkom województw

Od początku w reformie coś zgrzytało, gdyż była robiona pospiesznie i dopychana politycznie, by zdążyć w zapowiedzianym terminie. Autorom wobec pustki intelektualnej, jak restrukturyzować przewoźnika, przyświecała głównie chęć pozbycia się przez PKP deficytowych połączeń osobowych wymagających co roku zwiększonych dotacji i sporych nakładów na wymianę taboru.

Najbardziej dyskusyjnym elementem reformy pozostaje decyzja o przekazaniu marszałkom spółki Przewozy Regionalne (PR) bez połączeń międzywojewódzkich. Te zaś, trafiając do InterCity (IC), przygniotły coraz lepiej odbieraną przez pasażerów, zyskowną i komercyjną spółkę nadmiarem zaplecza, stojącymi w krzakach niesprawnymi wagonami i przynoszącymi straty połączeniami o fatalnej renomie.

Szczytna teoria rozjechała się z praktyką

„Profesjonalny” biznesplan PR autorstwa niezidentyfikowanych „profesjonalistów” i rzucony przez resort infrastruktury marszałkom w trakcie negocjacji na stół, okazał się dokumentem mało wartym, gdyż życie zweryfikowało negatywnie jego założenia finansowe. Wg PKP stało się tak oczywiście na skutek światowego kryzysu. Swoją drogą zarząd PKP na klęczkach powinien udać się z pielgrzymką dziękczynną, bo kryzysem może usprawiedliwiać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament