Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie możesz sprzedać piwnicy bez mieszkania i działki bez dojazdu

29 marca 2010 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Aleksandra Dalecka - adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy
źródło: Archiwum
Aleksandra Dalecka - adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy

W jakich sytuacjach notariusz może odmówić zawarcia aktu kupna-sprzedaży nieruchomości? Kiedy konieczne jest ustalenie służebności? Czy można sprzedać udział w nieruchomości wspólnej, w tym w parkingu, bez sprzedaży lokalu?

Rz: Czy notariusz może odmówić zawarcia aktu notarialnego, np. kupna lokalu lub ziemi?

Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy: Zgodnie z prawem o notariacie, czyli ustawą z 14 lutego 1991 roku, notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Czuwa bowiem nad przestrzeganiem prawa, a tym samym podstawowymi interesami stron.

W jakiej sytuacji może nie podpisać aktu notarialnego?

Przykładów jest wiele. Załóżmy np., że posiadamy dużą nieruchomość, którą chcemy podzielić na mniejsze działki w celu zwiększenia ich atrakcyjności na rynku przy planowanej sprzedaży. Oprócz spełnienia wymogów i obowiązków administracyjnych z tym związanych, zawartych w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami, musimy pamiętać, że warunkiem koniecznym takiego podziału jest także to, by wydzielana nieruchomość miała dostęp do drogi publicznej.

Przy czym za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem.

Jak formalnie to zapewnić, jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie?

Ustawa o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament