Rząd bierze pod lupę amerykański offset
Sprawdzone zostanie wykonanie zobowiązań. Obejmie Lockheeda Martina i innych zagranicznych dostawców wyposażenia. Wartość programów kompensacyjnych już przekracza 8,6 mld dolarów, a szykują się następne za 2 – 3 mld dolarów
– Minister gospodarki nie jest zadowolony z tempa, w jakim tworzony jest ośrodek serwisowania 48 polskich myśliwców, kluczowe dziś zobowiązanie offsetowe Lockheed Martin – mówi Dariusz Bogdan, wiceszef resortu gospodarki, nadzorujący programy kompensacyjne.
„Rz” dowiedziała się, że kontrolerzy z Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Obrony Narodowej szczegółowo prześwietlą projekt Lockheeda Martina. Amerykański gigant lotniczy realizuje u nas zobowiązania offsetowe warte ponad 6 mld dol. W końcu ubiegłego roku chwalił się, że udało mu się zamknąć projekty za niemal 5,2 mld zł.
– Tyle że Amerykanie wciąż nie spełnili ustawowego wymagania, które nakazuje przynajmniej połowę inwestycji i innych przedsięwzięć kompensacyjnych ulokować w przemyśle zbrojeniowym. Chcemy im o tym przypomnieć – mówi wiceminister Dariusz Bogdan.
Także wojsko naciska, aby bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 były jak najszybciej gotowe do uruchomienia napraw kadłuba, urządzeń hydraulicznych, ale też pozyskania technologii, które umożliwiłyby przeglądy awioniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta