Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może pełnomocnik podatnika

29 marca 2010 | Dobra firma | Katarzyna Jędrzejewska

Czy podatnik może umocować jedną osobę do podpisywania deklaracji, występowania przed organami podatkowymi, uczestniczenia we wszystkich czynnościach związanych z postępowaniem podatkowym, czy może każda z tych czynności wymaga odrębnego pełnomocnictwa?

Po wielu latach niepewności można już mówić o kształtowaniu się jednolitej linii interpretacyjnej.

Niestety, dla podatników nie jest to wiadomość pomyślna, bo w wielu sytuacjach wiąże się z obowiązkiem ponoszenia dodatkowych kosztów.

W kodeksie cywilnym

Zanim przyjrzymy się wykładni podatkowej, spójrzmy, jak reguluje to kodeks cywilny.

Zasadniczo pełnomocnictwo to umocowanie kogoś do działania w imieniu wystawcy pełnomocnictwa (mocodawcy), przy czym może być ono:

- ogólne,

- tzw. rodzajowe,

- szczególne.

Pełnomocnictwo ogólne to umocowanie do wykonywania czynności zwykłego zarządu. Przepisy nie mówią, jakie czynności są czynnościami zwykłego zarządu, a jakie przekraczają ten zakres.

W uchwale z 8 marca 2002 r. (III CZP 8/2002) Sąd Najwyższy stwierdził: : „również w orzecznictwie przyjmuje się najczęściej, że nie jest możliwe abstrakcyjne określenie katalogu czynności mieszczących się w ramach zwykłego zarządu, dlatego też rozstrzygnięcie uzależnia się od oceny skonkretyzowanej, odnoszącej się do danej sytuacji”.

Pełnomocnictwo rodzajowe upoważnia do dokonywania wielu czynności tego samego rodzaju (np. do zawierania umów sprzedaży, gdy jednorazowa ich wartość nie przekracza 20 tys. zł).

Natomiast pełnomocnictwo szczególne upoważnia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament