Im wyżej w hierarchii firmy, tym mniej pracowniczych uprawnień
Prezes czy główny księgowy to zwykle dobre funkcje pod względem płacowym, jeśli zostanie to zapisane w angażu. Ale też zazwyczaj praca bez limitów czasowych i bez dodatkowych gratyfikacji w zamian
Chodzi o osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy, czyli o te z samego szczytu firmowego establishmentu. W świetle art. 128 § 2 pkt 2 kodeksu pracy należą do nich pracownicy:
- kierujący jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępcy,
- wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem, np. zarządu,
- główni księgowi.
Słownikowa definicja
Według słownika języka polskiego czasownik „zarządzać” oznacza wydawać polecenia, kazać coś wykonać, ewentualnie sprawować nad czymś zarząd, kierować czymś.
Pracownik zarządzający zakładem ma zatem kompetencje do wydawania podwładnym poleceń, kierowa-nia zakładem zarówno w znaczeniu ekonomicznym, jak i organizacyjnym (z uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2008 r., II PK 288/07).
Przykład 1Spółka składa się z centrali umiejscowionej we Wrocławiu i z dziewięciu oddziałów rozsianych w Polsce. Centrala i każdy z oddziałów mają według statutu spółki przymiot pracodawców, a czynności te wykonują w terenie dyrektorzy zarządzający oddziałów.
W tej sytuacji do osób zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy kwalifikujemy:
- każdego z dyrektorów zarządzających oddziałów i ich zastępców (jeśli takie stanowiska zostały ustanowione),
- osoby
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta