Kilka lat z terminowym angażem może oznaczać kłopoty dla szefa
Zawarcie z pracownikiem długotrwałej umowy na czas określony przewidującej możliwość jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, może być uznane przez sąd za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
Dlatego też zawieranie takich umów może być ryzykowne dla pracodawców. W razie bowiem zaskarżenia do sądu rozwiązania takiej umowy może mieć to dla nich ujemne skutki finansowe.
Sąd: to obejście przepisów
W praktyce niektórzy pracodawcy często stosowali umowy na czas określony zawierane na okres kilku lub nawet kilkunastu lat, w których zamieszczane były klauzule pozwalające na rozwiązanie takiej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Umożliwia to art. 33 kodeksu pracy, który dopuszcza wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z nim przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
W takim przypadku pracodawca może stosunkowo łatwo i szybko rozwiązać umowę o pracę. Nie musi przy tym podawać przyczyny wypowiedzenia, a ponadto wypowiedzenie to podlega kontroli sądu tylko co do zachowania przepisów prawa pracy, natomiast wyłączona jest ocena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta