Czy chmura ma zapach?
Rozmowa z Jerzym Gotowałą, generałem broni, dr hab. historii wojskowości o pilotach, samolotach, lataniu i walce powietrznej
Czy pilot, który regularnie wznosi się nad ziemię, ma inne spojrzenie na świat? Czy zmienia to perspektywę widzenia problemów ludzkich?
Oderwanie się od ziemi przede wszystkim pozwala spojrzeć inaczej na piękno tej ziemi. Latając, człowiek widzi ją jak twarz kobiety. Ona się zmienia jak po makijażu: inaczej wygląda rankiem, inaczej wieczorem, inaczej w deszczu, inaczej w śniegu. Zjawiska atmosferyczne: chmury, mgła, poranek, wieczór, noc, tak wpływają na wrażenia ludzkie, że na krótko jest się w zupełnie innym świecie. Powrót do rzeczywistości czasem bywa kłopotliwy. Bywa, że nad chmurami chciałoby się wyjść z samolotu i poleżeć na słońcu, a tu trzeba wracać w deszcz i wiatr na ziemię.
Kiedyś rozmawiałem z aktorem prof. Aleksandrem Bardinim. Słuchając opowieści o lataniu, o wrażeniach wzrokowych i uczuciach pilota samolotów naddźwiękowych, który wraca ze stratosfery, powiedział mi: – Wy, lotnicy, jesteście szczęśliwymi ludźmi. Pytam: – Dlaczego? Mówi: – Bo człowiek, który kocha swój zawód i się spala, wykonując ten zawód, musi być najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. On robi to, co chce, i robi najlepiej, jak umie. Wy, lotnicy, jesteście specjalnymi ludźmi.
Latanie to nie tylko euforia, ale także niebezpieczeństwa: zła pogoda, awarie itp. Do tego pilot wojskowy ma świadomość, że uczestniczy w misjach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta