Zbankrutować może również mała firma
Sąd, na wniosek upadłego będącego osobą fizyczną, może orzec o umorzeniu w całości lub w części jego zobowiązań, chociaż nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym. Zrobi to jednak w wyjątkowych sytuacjach
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej ma zdolność upadłościową. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego (DzU z 2009 r., nr 175, poz. 1361) przepisy ustawy stosuje się do przedsiębiorców, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Zgodnie z kodeksem cywilnym przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33 1 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Stan niewypłacalności
Podstawę do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy stanowi zaistnienie stanu niewypłacalności. Powstaje on wtedy, gdy przedsiębiorca nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W każdym przypadku zaistnienia stanu niewypłacalności powstaje obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Zatem osoba fizyczna ma nie tylko możliwość, ale wręcz obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości i to w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym nastąpił stan niewypłacalności.
Z przepisów prawa upadłościowego i naprawczego wynika, że co do zasady przedsiębiorcy mogą być postawieni w stan upadłości w przypadku:
- niewypłacalności – tzn. trwałego zaprzestania spłaty długów, przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta