Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieobecni nie mają racji

20 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Majewski

Wystawa w gdańskim Muzeum II Wojny ma uświadomić zwiedzającym, że hitlerowskie Niemcy traktowały ludzi jak przedmioty, które można bezdusznie przestawiać z miejsca na miejsce – zapowiada historyk

Przed blisko miesiącem uczestniczyłem w Berlinie w konferencji pt. „Ucieczka, wypędzenie i czystka etniczna. Wyzwanie w pracy muzeów i wystaw na świecie”, omawiając tam koncepcję upamiętnienia przymusowych migracji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na konferencji tej dyrektor fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie zaprezentował ogólny zarys przygotowywanej przez siebie wystawy, znanej w Polsce potocznie jako muzeum wypędzonych. Oba te projekty stanowią dwugłos we wciąż aktualnej debacie na temat miejsca tego zjawiska w pamięci historycznej Polaków, Niemców i całej Europy.

Pozytywna ewolucja

Na berlińskiej wystawie przymusowe migracje XX wieku mają zostać przedstawione w ujęciu chronologicznym, począwszy od wysiedleń będących skutkiem wojen bałkańskich i traktatu grecko-tureckiego z 1923 roku, a skończywszy na względnie niedawnych wydarzeniach w byłej Jugosławii i w Rwandzie. Zasadniczy punkt ciężkości narracji stanowić będą losy Niemców po 1944 roku.

Manfred Kittel wyraźnie podkreślił jednak zamiar uwypuklenia odpowiedzialności Niemiec za wybuch II wojny światowej i za krzywdy wyrządzone innym narodom, włączając w to wysiedlenia i wypędzenia dokonywane przez III Rzeszę na podbitych obszarach, m.in. w celu wyniszczenia polskości oraz w ramach programu eksterminacji ludności żydowskiej. Wyraził też wolę przedstawienia odmienności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8757

Spis treści
Zamów abonament