Plan cyklu historycznego „Rzeczpospolitej”
Nasz nowy cykl będzie ukazywał się co tydzień w środy. Jak we wszystkich seriach historycznych zeszyty będą liczyć po 16 stron formatu A4 do kolekcjonowania w segregatorze. Pierwszy numer, wprowadzający i promocyjny, zyskuje objętość podwójną. Opowieści główne serii ułożymy w układzie chronologicznym. Zamierzamy opisać następujące wydarzenia i przedstawić takie oto maszyny latające:
- Pionierskie konstrukcje i loty braci Wright (samolot: Flyer)
- 25 lipca 1909 Louis Blériot samolotem własnej konstrukcji jako pierwszy przeleciał nad kanałem La Manche. Dało to początek lotnictwu wojskowemu we wszystkich większych państwach Europy (Bleriot XI)
- 1914 – samoloty startują do I wojny światowej (8 września 1914 pierwsza walka – strącenie niemieckiej maszyny taranem przez Niestierowa; 5 października
– zestrzelenie przez Francuzów); próby bombardowań, zestrzeliwanie balonów obserwacyjnych (Fokker E. III Eindecker)
- Lotnictwo aliantów i jego asy (SPAD XIII)
- 1916 – karabin maszynowy zsynchronizowany z obrotem rozpędzonego śmigła; Richthofen i inni (Sopwith Camel)
- 1918 – powietrzne floty pod koniec I wojny światowej; bilans taktyki i techniki (Gotha G. IV)
- 1918 – 5 listopada pierwszy samolot z biało-czerwoną szachownicą wzbił się w powietrze nad Lwowem podczas walk o to miasto; początki lotnictwa polskiego;
- 1920 – samoloty w wojnie bolszewickiej; szczególnie Eskadra Kościuszkowska (z ochotnikami amerykańskimi) w walce z Budionnym (Bristol Fighter)
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta