Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

20 października 2010 | Dobra firma | Ewa Budkowska

Aby go ustalić, musimy najpierw określić, ile mamy razem pełnych etatów. Potem je sumujemy z każdego dnia danego miesiąca, a wynik dzielimy przez liczbę dni tego miesiąca. To jeszcze nie koniec reguł

Umiejętność prawidłowego obliczenia wysokości wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna. Od jego wartości zależy bowiem dla pracodawców z:

- otwartego rynku – obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON i wysokość tych wpłat,

- chronionego rynku pracy – uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej.

Ustawowy okres

Definicję wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zawiera art. 2 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Jest to przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. NSA w wyroku z 5 października 2004 r. (FSK 89/2004) potwierdził, że oblicza się go miesięcznie, a nie w dłuższym odcinku czasu.

Kolejne zasady jego ustalania określają art. 21 ust. 1 i 5 oraz art. 28 ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Z przepisów tych wynika, że zatrudnienie ustalamy w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8757

Spis treści
Zamów abonament