Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara umowna przewidziana za spóźnienie będzie nieważna

20 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Agnieszka Smolarczyk

Podpisałem umowę-zlecenie. Wynika z niej, że jeśli spóźnię się z wykonaniem zlecenia, zapłacę karę umowną. Ponieważ chciałem zabezpieczyć swoje interesy, zażądałem wpisania, że zleceniodawca również zobowiązany będzie do zapłaty kary umownej na wypadek opóźnień z zapłatą. Ja zlecenie wykonałem w terminie. Zleceniodawca spóźnia się jednak z zapłatą i w dodatku twierdzi, że nie musi płacić kary umownej, bo to postanowienie umowy jest nieważne. Czy ma rację?

Niestety tak. Ustanawianie kar umownych ma pewne ograniczenia. Zgodnie z art. 483 § 1 kodeksu cywilnego można zastrzec, że naprawienie szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nastąpi poprzez zapłatę określonej sumy pieniężnej (kary umownej).

Zastrzeżenie to możliwe jest jednak tylko w odniesieniu do zobowiązań niepieniężnych. A to oznacza, że w stosunku do zobowiązania pieniężnego będzie nieważne.

Tym samym strony mogą zastrzec w umowie-zleceniu, że zleceniobiorca za opóźnienie w jej wykonaniu zapłaci karę umowną – bo jego świadczenie jest niepieniężne. W przypadku jednak zleceniodawcy kara umowna za opóźnienie w zapłacie będzie nieważna. Została ona bowiem zastrzeżona za wykonanie zobowiązania pieniężnego.

Podstawa prawna:

– art. 483 kodeksu cywilnego

Brak okładki

Wydanie: 8757

Spis treści
Zamów abonament