Policz, ile będzie kosztować zwolnienie
Rezygnując z opodatkowania, trzeba pamiętać o konieczności korekty odliczonego VAT
W grudniu 2009 r. rozpocząłem działalność gospodarczą i zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. W 2010 r. kupiłem na firmę samochód z kratką (pełne odliczenie) i komputer.
Będę też miał na koniec roku trochę niesprzedanych towarów handlowych. Obrót za 2010 r. wyniesie około 130 000 zł. Czy warto, abym wybrał zwolnienie z VAT? – pyta czytelnik.
Wybór zwolnienia podmiotowego (dla drobnych przedsiębiorców, ze względu na nieprzekroczenie określonego w ustawie limitu obrotów) nie zawsze musi być korzystny dla podatnika.
Zmiana przeznaczenia
Trzeba bowiem mieć na uwadze, że skorzystanie z tego zwolnienia może wiązać się z koniecznością korekty uprzednio odliczonego VAT od zakupionych towarów i usług. W związku ze zwolnieniem zmieni się ich przeznaczenie. Chodzi tu m.in. o środki trwałe, wyposażenie i towary handlowe. Obowiązek korekt wynika bowiem z art. 91 ustawy o VAT.
Według art. 91 ust. 7 ustawy o VAT przepisy art. 91 ust. 1 – 6 (regulujące zasady korekty) stosuje się odpowiednio, „gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi”.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta