Pieniądze za nadgodziny zwiększają pensję za urlop
Nie wystarczy wynagrodzenie zasadnicze za miesiąc, w którym podwładny korzysta z wakacji, jeśli wcześniej miał nadliczbówki. Musimy mu jeszcze dać dopłatę
Pracownik wynagradzany jest tylko stawką zasadniczą. Zatem gdy idzie na urlop wypoczynkowy, tylko ten składnik mu wypłacam, bez przeliczeń.
Słyszałam jednak, że gdy w trzech miesiącach poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu miał godziny nadliczbowe, to są to zmienne składniki i należy je też wliczyć do urlopowego. Czy to prawda? Jak to zrobić? – pyta czytelniczka.
Tak, to prawda. Dodatek za godziny nadliczbowe jest składnikiem zmiennym, który powinien być uwzględniony w wynagrodzeniu urlopowym. Ale nie zawsze.
Bez dodatkowych działań
Jeśli pracownik wynagradzany jest stałą pensją zasadniczą, to za miesiąc, w którym korzysta z urlopu wypoczynkowego, przysługuje mu, co do zasady, właśnie ta pensja. Jest ona bowiem składnikiem stałym wynagrodzenia przysługującym za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc.
A takie składniki uwzględniamy w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości wynikającej z umowy o pracę pracownika i wypłacamy je za miesiąc, w którym był na wakacjach, bez przeliczeń.
Tak wynika z § 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta