Zdjęcie podwładnego tylko na użytek firmy
Pracodawcy mają fotografie pracowników w aktach osobowych czy na identyfikatorach. Wykorzystują je także w intranecie, Internecie a nawet w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa. Warunek: podwładny zgodzi się na to
Już przy rekrutacji pracodawcy często popełniają podstawowy błąd. W wielu ogłoszeniach proszą o przesłanie „curriculum vitae ze zdjęciem”, a niekiedy „CV koniecznie ze zdjęciem”. Tymczasem takie żądanie jest nieuprawnione.
Na podstawie art. 221 § 1 k.p. pracodawcy wolno domagać się od ubiegającego się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:
- imię (imiona) i nazwisko,
- imiona rodziców,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
- wykształcenie,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Jest to lista zamknięta, dlatego przyjmujący nie może wymagać niczego więcej, chyba że taki obowiązek wynika z przepisów. Zatem ten, kto w ogłoszeniu o zatrudnieniu żąda przesłania zdjęcia, łatwo naraża się na zarzut dyskryminacji. Jej popełnienie jest możliwe również na etapie nawiązywania stosunku pracy.
Jeśli więc kandydat na dane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta