Nie każdy otrzyma pieniądze po niefortunnym zdarzeniu
Przedsiębiorca, który uległ wypadkowi przy pracy, nie uzyska w ZUS jednorazowego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, jeśli jego długi w składkach społecznych przekraczają 6,60 zł i nie spłaci ich w pół roku od zdarzenia
Ale takie obostrzenie z terminami nie dotyczy pracowników. Ich uprawnienie do uzyskania tego świadczenia nie przedawnia się. Zatem ten zatrudniony, który w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. ZUS nie może uchylić się od jego wypłaty, powołując się na upływ terminu.
Ale nie zawsze tak było. ZUS i sądy często bowiem przyjmowały, że prawo do takiego świadczenia przedawnia się i to na zasadach określonych w kodeksie pracy. Stosowano pogląd wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego z 17 października 1984 r. (III PZP 29/84).
Zgodnie z nim bieg przewidzianego w art. 291 § 1 k.p. terminu przedawnienia roszczenia o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rozpoczyna się od dnia, w którym pracownik dowiedział się o doznaniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo jego zwiększeniu się co najmniej o 10 proc.
SN uznawał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta