Wspólnikom wolno ustalić, kto będzie podpisywał kontrakty
Członek spółki jawnej może zostać pozbawiony prawa do jej reprezentowania zarówno z własnej woli, jak i po decyzji pozostałych uczestników
Prawo reprezentacji spółki może być zarówno czynne i polegać na składaniu oświadczeń woli w jej imieniu, jak i bierne i ograniczać się do przyjmowania tych oświadczeń. Wspólnikom wolno w umowie spółki ustalić zasadę reprezentacji jednoosobowej (wówczas to każdy wspólnik uprawniony jest do samodzielnej reprezentacji) lub łącznej.
W tym ostatnim wypadku możliwe są następujące dwie konfiguracje: reprezentacja z udziałem dwóch wspólników albo wspólnika i prokurenta bądź też wspólnika i pełnomocnika.
Na życzenie wspólnika...
Prawo do reprezentacji spółki dotyczy wszelkich czynności sądowych (np. składanie pozwów) i pozasądowych (np. zawieranie kontraktów, składanie oświadczeń w imieniu spółki przed organami państwowymi). Nie może być ograniczone w stosunkach zewnętrznych.
Oznacza to, że wspólnicy mogą między sobą wprowadzić pewne ograniczenia, wskazując na przykład kwotę, powyżej której określonej osobie nie wolno dokonać czynności prawnej, nigdy jednak nie będzie to miało wpływu na ważność i skuteczność takich czynności wobec osób trzecich. Dla nich bowiem wspólnik spółki jawnej zawsze działa w granicach umocowania.
Prawo do reprezentowania spółki przez wspólnika mogą wyłączyć postanowienia w umowie albo orzeczenie sądowe. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta