Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można ubiegać się o zwrot nienależnej opłaty paliwowej

25 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Radosław Pietrzak Bartosz Barański

Opłata paliwowa to w istocie dodatkowy podatek pośredni nałożony na wyroby akcyzowe. Powinna więc być zgodna z dyrektywą horyzontalną. Są poważne wątpliwości, czy do 15 października 2009 r. spełniała ten warunek

Nie była bowiem zgodna z konstrukcją podatku akcyzowego. Jednocześnie nie miała wymaganego przez dyrektywę szczególnego celu.

Dodatkowy podatek musi mieć cel...

Pojęcie szczególnego celu dodatkowych podatków pośrednich zostało zdefiniowane w orzecznictwie ETS (zob. m.in. wyroki C-434/97, C-346/97).

Zgodnie z poglądami Trybunału jest nim takie oddziaływanie podatku, które zachęca do działań pożądanych przez państwo (np. promowanie turystyki) bądź zniechęca do działań niepożądanych (np. zanieczyszczenie środowiska spalinami).

Za szczególny cel nie można natomiast uznać jedynie zwiększania wpływów budżetowych, i to niezależnie od tego czy beneficjentem jest bezpośrednio państwo bądź jednostka samorządu czy też inny podmiot, który wykonuje zadania publiczne.

Z zakazanym celem fiskalnym będziemy mieli do czynienia również wtedy, gdy wpływy z danego podatku przeznaczone są na realizację określonego zamierzenia bądź polityki (np. ograniczającej spożycie alkoholu, zanieczyszczenie środowiska itp.).

Nasuwa się wniosek, że należy odróżnić cel samego podatku od celu/przeznaczenia uzyskiwanych z niego dochodów. Dodatkowemu podatkowi pośredniemu można przypisać szczególny cel, tylko w przypadku gdy już na etapie jego poboru realizuje on określone cele, co wynika bezpośrednio z jego konstrukcji. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8786

Spis treści
Zamów abonament