Epoka pakietów ratunkowych
Charles Grant, współzałożyciel i dyrektor londyńskiego Centre for European Reform
Rz: W jakim stopniu kryzys euro może wpłynąć na Unię Europejską jako projekt polityczny? Wspólna waluta miała być filarem owego projektu. Tymczasem widzimy na nim coraz więcej pęknięć…
Szczerze mówiąc, zawirowania wokół euro nie mogą zaszkodzić unijnemu projektowi politycznemu, bo takiego projektu wciąż nie ma. Choć osobiście bardzo bym chciał, by powstał. Owszem, widzimy dzisiaj zalążki wspólnej polityki zagranicznej UE, ale oprócz tego niewiele więcej. Europejscy przywódcy nie wytworzyli dotąd wspólnej wizji politycznej Unii. Możemy jedynie mówić o ściślejszej integracji w niektórych wąskich sferach związanych z funkcjonowaniem wspólnej waluty: kryzys euro wywołał m.in. dyskusję na temat unijnej kontroli budżetów narodowych. Nie ma zatem wielkiego politycznego projektu, bo nikt nie ma nawet ochoty, by o tym myśleć. W dłuższym okresie jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta