Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iberyjski wirus zaraża Polskę

27 listopada 2010 | Ekonomia | Elżbieta Glapiak Konrad Krasuski
Nasze obligacje są już ponad 20 pkt bazowych droższe niż tydzień temu. Złoty może się osłabić do końca roku do 4,2 zł za euro. Sądzono, że kurs wyniesie 3,8 zł.
źródło: Rzeczpospolita
Nasze obligacje są już ponad 20 pkt bazowych droższe niż tydzień temu. Złoty może się osłabić do końca roku do 4,2 zł za euro. Sądzono, że kurs wyniesie 3,8 zł.

Polskie akcje i obligacje tanieją, inwestorzy wycofują się z naszego rynku. Boją się stanu finansów państwa oraz złych informacji ze strefy euro. Niepokoi też załamanie giełdy węgierskiej na wieść o nacjonalizacji OFE

Widmo bankructwa Irlandii oraz rosnące problemy Portugalii i obawy, że to samo spotka drugi kraj Półwyspu Iberyjskiego – Hiszpanię – spowodowały, że inwestorzy zaczęli pozbywać się złotego. Wolą trzymać kapitał w dolarze, który mimo starań banku centralnego i rządu USA wcale nie traci na wartości.

– Kłopoty tzw. krajów PIIGS przekładają się na nastroje na rynkach – wyjaśnia Andrzej Krzemiński, szef biura rynków międzynarodowych w Banku BPH. – Inwestorzy boją się niekorzystnego rozwoju sytuacji i wzrostu ryzyka związanego z lokowaniem kapitału w papierach krajów rozwijających się, w tym także polskich. Nasze akcje tanieją, złoty traci. Dziś już nikt nie daje za euro 3,90 zł, transakcje zawierane są przy kursie przekraczającym 4 zł.

Sytuacji nie poprawia też fakt, że jastrzębi członkowie naszej rady coraz częściej wykluczają szybką podwyżkę stóp procentowych w Polsce, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament