Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw strzelaj, potem pytaj

27 listopada 2010 | Prawo | Andrzej Potasz
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Fotorzepa

Dotycząca notyfikacji bezprawnych treści w Internecie procedura notice and takedown potrzebna od zaraz – alarmuje aplikant adwokacki z Kancelarii Urbanek i Wspólnicy, doktorant Instytutu Nauk Prawnych PAN

Jak informuje portal internetowy MSWiA, ostatnie spotkanie grupy roboczej zajmującej się nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej: ustawa) odbyło się 7 października 2009 roku. Minął więc już rok i nadal nie wiadomo, kiedy można się spodziewać nowelizacji ustawy, która reguluje m.in. odpowiedzialność usługodawców będących pośrednikami w Internecie (ISP). Potrzeby takiej nowelizacji nie kwestionuje już chyba nikt. Od początku bowiem odczuwalny jest brak kilku istotnych rozwiązań, w tym instytucji notice and takedown, czyli procedury notyfikacji o bezprawnych treściach w Internecie.

Zasady odpowiedzialności

Aby zrozumieć, jak istotna w całym systemie odpowiedzialności ISP jest kwestia procedury notice and takedown, trzeba krótko zarysować regulacje ustawy.

Polska ustawa zawierająca wyłączenia odpowiedzialności usługodawców będących pośrednikami w Internecie (Intermediary Service Providers) jest wynikiem implementacji dyrektywy o handlu elektronicznym (2000/31 /WE). ISP to podmioty, które transmitują lub przechowują dane umieszczane w sieci przez osoby trzecie, a więc ich działanie ma charakter czysto techniczny, automatyczny i bierny. Będą to więc zarówno operatorzy sieci zapewniający infrastrukturę do transmisji danych, jak i dostawcy usług, np. dostarczający miejsce na serwerze i utrzymujący witryny WWW.

Usługa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament