Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekomendacja T, czyli wytyczne dla banków

27 listopada 2010 | Prawo | Beata Paxford
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Przypomina smoka, którym straszy się niegrzeczne dzieci. Problemu nie ma, lecz wszyscy się boją – tak ocenia rekomendację T starszy prawnik/senior associate z warszawskiej kancelarii Röhrenschef

O d 23 sierpnia obowiązuje część postanowień głośnej rekomendacji T, czyli zbioru zaleceń opracowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Jej adresatami są banki, a dotyczy dobrych praktyk w zarządzaniu ryzykiem. Odnosi się do kredytów udzielanych osobom fizycznym na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Do końca 2010 r. banki są zobowiązane wprowadzić w życie całą rekomendację T.

Poprzedziły ją debaty nad jej rzekomo katastrofalnym wpływem na rynek kredytów. Postanowienia te, sugerowano, pozbawią wiele rodzin możliwości zakupu dachu nad głową. Wykorzystywali to gracze na rynku nieruchomości, zachęcając potencjalnych nabywców do szybkich kredytów i kupna nieruchomości.

Warto się zatem pochylić nad treścią rekomendacji T i zastanowić, czy rzeczywiście jej postanowienia mogą się okazać niekorzystne.

Rekomendacja T nie jest powszechnie obowiązującym aktem prawnym, lecz zbiorem wytycznych, które dotyczą jedynie banków. Jej powstanie to reakcja na rozluźnioną politykę kredytową banków, obniżenie wymogów w analizie zdolności kredytowej, nadmierne, nieuzasadnione wydłużanie okresu kredytowania, czyli swego rodzaju hurraoptymizm w przyznawaniu kredytów. Rekomendacja T ma zwiększyć bezpieczeństwo portfela kredytów detalicznych zarówno dla klientów, jak i samych banków. KNF chce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament