Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie licytacji obrazu Gierymskiego

27 listopada 2010 | Kultura | Agnieszka Kwiecień
Aleksander Gierymski „Żydówka z pomarańczami”  (1880 – 1881)
źródło: kunst & auktionshaus eva aldag
Aleksander Gierymski „Żydówka z pomarańczami” (1880 – 1881)

W sobotę na aukcji w niemieckim mieście Buxtehude koło Hamburga miała iść pod młotek „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego.

Niemiecki sąd w piątek po południu podjął decyzję o wycofaniu płótna z licytacji. W sprawie interweniował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Jeśli potwierdzi się autentyczność obrazu, chodzi o jedno z najcenniejszych dzieł w dorobku artysty, zrabowane podczas II wojny światowej z galerii malarstwa polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie.

O podejrzeniach, że na aukcji w Niemczech wypłynęło płótno Gierymskiego poszukiwane od ponad 60 lat, poinformowała w piątek „Gazeta Wyborcza”.

Obraz, który został wystawiony przez dom aukcyjny Kunst & Aucktionshaus Eva Aldag, różni się od czarno-białej przedwojennej fotografii oryginału, co mogłoby sugerować, że jest podróbką. Jednak według „GW”, która powołuje się na opinie ekspertów, „Żydówka z pomarańczami” to autentyk. Płótno mogło być konserwowane w sposób niefachowy lub celowo przemalowane, by utrudnić rozpoznanie.

Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament