Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zjawiskowy potwór z głębin

27 listopada 2010 | Nauka | afp Aleksandra Stanisławska
źródło: AFP

Kałamarnico-robak niezwykłej urody został odkryty przez amerykańskich naukowców w głębinach Morza Celebes, między Filipinami a Indonezją

– To zwierzę mające głowę uwieńczoną fantastycznym zestawem czułków było zupełnie niepodobne do wszystkiego, co dotąd widzieliśmy – mówi Karen Osborn z Scripps Institution of Oceanography w Kalifornii.

Badaczka kierowała zespołem biologów morskich, którzy penetrowali głębiny pomiędzy Filipinami a Indonezją, w morzu Celebes. Posługując się zdalnie sterowanym robotem podwodnym, na głębokości 2,8 km sfotografowali fantastycznie wyglądającego stwora. Żyjące 100 – 200 metrów ponad dnem morskim zwierzę o długości 9,5 cm poruszało się za pomocą dwóch rzędów falujących kaskadowo wypustek w kształcie wioseł, umieszczonych wzdłuż ciała. Z głowy wystawało mu dziesięć długich czułków oraz 12 wypustek odpowiedzialnych za odbieranie bodźców zmysłowych.

Naukowcy zaliczyli to zwierzę do rodzaju pierścienic morskich i nazwali je „kałamarnico-robakiem” (łac. Teuthidodrilus samae).

Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament