Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja potępia Katyń

27 listopada 2010 | Świat | Justyna Prus-Wojciechowska
Zbrodni katyńskiej dokonano na bezpośredni rozkaz Stalina i innych sowieckich przywódców – głosi uchwała
źródło: AFP
Zbrodni katyńskiej dokonano na bezpośredni rozkaz Stalina i innych sowieckich przywódców – głosi uchwała

Parlament Rosji przyjął uchwałę potępiającą mord na polskich oficerach w 1940 r. i reżim stalinowski

– Liczymy, że przyjęcie tej rezolucji wpłynie pozytywnie na relacje z Polską – mówił w piątek w Dumie Konstantin Kosaczow, przewodniczący parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, która była współautorem projektu rezolucji dotyczącej zbrodni katyńskiej. – Ale jest on ważny przede wszystkim dla nas i bez przesady można go określić jako historyczny – ocenił deputowany Jednej Rosji.

– Dla wielu z nas to chwila prawdy – mówił. Przyjęta w piątek rezolucja, która uznaje mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR – za państwo totalitarne, ma być według Rosjan „krokiem do pojednania”.

Argumenty i komuniści

Od początku było jasne, że przeciwni będą tylko komuniści dysponujący w Dumie 11 proc. głosów, jednak rozwinęła się żywa i emocjonalna debata. Komuniści najpierw próbowali zrzucić sprawę z porządku obrad, a następnie – zgłosili wiele zastrzeżeń i kilkanaście poprawek, które zostały odrzucone.

Odgrzewanie propagandy Goebbelsa, pomiatanie Norymbergą, wiara w fałszywki (za jakie komuniści uważają kluczowe dokumenty w sprawie Katynia) – Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) zgłaszała swoje tradycyjne argumenty, odsądzając stronę przeciwną od czci i wiary i nazywając ją „rosyjskimi goebbelsowcami”. Pojawiły się też oskarżenia o „rzucanie Rosji na kolana”, zamach na państwo, które nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament