Pod szarym pułapem
Dziennik podróży w przeszłość (11)
Najboleśniej przeżył czas upadku nadziei Przemek. Młodzi demokraci przegrali. SD nie chciało mieć z nimi nic wspólnego. Nie dostali pozwolenia na rejestrację. Mogło działać wyłącznie zrzeszenie młodzieży o charakterze socjalistycznym. Przyczółek rządzącej partii, hodowla narybku.
Przemek z rzadka pokazywał się na uczelni. Konspirował z garstką swoich najbardziej zdeterminowanych zwolenników. Wkrótce doszła wiadomość o jego aresztowaniu. Rozpoczął typowe życie opozycjonisty w komunizmie. Jeden z pierwszych więźniów politycznych po Październiku. Spiskował uparcie. Schudł niby szczapa, sczerniał, oczy płonęły mu nadal tym samym ogniem. Topniała jego konspiracyjna grupa. Na domiar wszystkiego zalęgli się w niej kapusie. Najzwyczajniej co słabsi łamali się, tracili wiarę. Doszło do dużej wsypy i odpowiednio nagłośnionego przez propagandę procesu.
Lata więzienne wydłużyły się znacznie. Mokotów, Wronki, Strzelce Opolskie. Polska więzienna. Kraty, karcery, izolatki, apele, klawisze; wolność widziana z okienka celi. Zdobył autorytet wśród kryminalnej chewry. Ceniony za twardą odporność wobec szykan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta