Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod szarym pułapem

27 listopada 2010 | Plus Minus | Marek Nowakowski

Dziennik podróży w przeszłość (11)

Najboleśniej przeżył czas upadku nadziei Przemek. Młodzi demokraci przegrali. SD nie chciało mieć z nimi nic wspólnego. Nie dostali pozwolenia na rejestrację. Mogło działać wyłącznie zrzeszenie młodzieży o charakterze socjalistycznym. Przyczółek rządzącej partii, hodowla narybku.

Przemek z rzadka pokazywał się na uczelni. Konspirował z garstką swoich najbardziej zdeterminowanych zwolenników. Wkrótce doszła wiadomość o jego aresztowaniu. Rozpoczął typowe życie opozycjonisty w komunizmie. Jeden z pierwszych więźniów politycznych po Październiku. Spiskował uparcie. Schudł niby szczapa, sczerniał, oczy płonęły mu nadal tym samym ogniem. Topniała jego konspiracyjna grupa. Na domiar wszystkiego zalęgli się w niej kapusie. Najzwyczajniej co słabsi łamali się, tracili wiarę. Doszło do dużej wsypy i odpowiednio nagłośnionego przez propagandę procesu.

Lata więzienne wydłużyły się znacznie. Mokotów, Wronki, Strzelce Opolskie. Polska więzienna. Kraty, karcery, izolatki, apele, klawisze; wolność widziana z okienka celi. Zdobył autorytet wśród kryminalnej chewry. Ceniony za twardą odporność wobec szykan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament