Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Madryt nas nie kocha

27 listopada 2010 | Świat | Ewa Wysocka
José Montilla, przywódca Katalonii od 2006 roku i  lider socjalistów w tym regionie, do ostatniej chwili wzywał wyborców, by zaufali lewicy na kolejną       kadencję
źródło: AP
José Montilla, przywódca Katalonii od 2006 roku i lider socjalistów w tym regionie, do ostatniej chwili wzywał wyborców, by zaufali lewicy na kolejną kadencję

W Hiszpanii nie ma miejsca dla Katalonii – mówi działacz niepodległościowy

Katalończycy wybiorą w niedzielę swojego prezydenta i parlament. Po siedmiu latach rządów lewicowej koalicji, której przewodzili socjaliści, władzę w liczącym 7 mln mieszkańców regionie północnej Hiszpanii przejmą prawdopodobnie prawicowi nacjonaliści. Socjaliści płacą za kryzys, który szczególnie dotknął Katalonii, do niedawna najsilniejszego pod względem gospodarczym regionu kraju, dziś zepchniętego na drugie miejsce przez Madryt. Katalończycy są przekonani, że zawiniły złe rządy socjalistów i polityka solidarności, która zmusza ich do wspierania ubogich regionów Hiszpanii. Stąd wzrost notowań nacjonalistów i separatystów.

Rz: Co powiedziałby pan tym, którzy biją na alarm, że Hiszpania się rozpada?

Alfons López Tena: Mają rację. To jest demokracja. Jeśli większość mieszkańców Katalonii opowie się za demokracją, Hiszpanie będą rządzić w swoim kraju, a my w swoim.

Odwiedzający...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament