Trwałe ożywienie w przemyśle
Większość branż przemysłowych poprawia rentowność. W tym roku firmy skupiły się głównie na kontrolowaniu kosztów. Ożywienie jest wyraźne w transporcie oraz gastronomii i turystyce
Sytuacja finansowa w przemyśle poprawia się. Świadczą o tym najnowsze dane GUS o kondycji finansowej przedsiębiorstw za trzy kwartały oraz analizy firm badających rynek wierzytelności.
Z informacji GUS wynika, że wśród branż przemysłowych liderami rentowności netto za trzy kwartały są: górnictwo, informacja i komunikacja, farmacja, energetyka, producenci napojów oraz wyrobów z betonu, cementu i gipsu. Przeciętnie firmy w okresie styczeń – wrzesień osiągnęły rentowność na poziomie 4,6 proc., a w tych branżach przekracza ona 8 proc.
Różnice w górnictwie
Choć całe górnictwo ma ponad 13-proc. rentowność, wynika to głównie z bardzo dobrej kondycji spółek miedziowych, znacznie gorzej wypada już górnictwo węglowe. Tu rentowność prawie się nie zmieniła (w tym roku 4,7 proc., w zeszłym o 0,1 pkt proc. mniej). Dane resortu gospodarki wskazują, że choć poprawia się rentowność, kopalnie nie inwestują.
Po dziewięciu miesiącach na minusie była największa spółka górnicza, Kompania Węglowa, na koniec roku ma jednak osiągnąć zysk netto.
Płynność finansowa poprawiła się m.in. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta