Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Życie się zbliża, a ja chcę umrzeć

27 listopada 2010 | Plus Minus | Joanna Bojańczyk
fot. Eve Arnold
źródło: EK PICTURES
fot. Eve Arnold

Nieznane listy, notatki i wiersze Marilyn Monroe odkrywają blizny jej krótkiego życia. Osierocone dzieciństwo, torturę psychoanalizy, nieudane związki, groźbę rodzinnej choroby psychicznej

Napisano o niej milion słów, a ona wciąż pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że była piękna, nieszczęśliwa i umarła młodo, zabierając do grobu sekrety i skandale, może nawet te ze świata wielkiej polityki. Każdy nowy strzęp informacji o niej: list, zdjęcie, dokument, elektryzują opinię publiczną.

Tak jest i teraz. W wydawnictwie HarperColins ukaże się książka „Fragments: Poems, Intimate Notes, Letters” Marilyn Monroe. To rzeczywiście wycinki: listy, monologi wewnętrzne, wiersze. Część z nich przedrukowuje magazyn „Vanity Fair”.

Dokumenty odsłaniają dramatyczną drogę aktorki przez trzy nieudane małżeństwa, nieprzygotowanie do sławy, która przygniotła młodą dziewczynę, udrękę psychoanalizy, do której zmusili ją agenci Hollywood.

Wszystko, co należało do Marilyn Monroe, stało się własnością Lee Strasberga, jej powiernika, przyjaciela i nauczyciela gry aktorskiej. Israel Lee Strasberg, urodzony w Budzanowie koło Czortkowa, naturalizowany w USA w 1936 roku, to jeden z najsłynniejszych amerykańskich reżyserów, producentów, nauczycieli sztuki aktorskiej sław Hollywood. Po jego śmierci część kolekcji Monroe wdowa Anna Mizrahi Strasberg sprzedała na aukcji w Christie’s w 1999 roku.

Z reszty co rok czerpie milionowe zyski, które przeznacza na Instytut Filmowy i Teatralny Lee Strasberga. Można powiedzieć, że sponsorką instytutu jest Marilyn Monroe.

Po latach Anna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8788

Spis treści
Zamów abonament