Giełda, dojrzała dwudziestolatka
Dla człowieka wiek 20 lat to początki dorosłego życia. Nie można jednak tego powiedzieć o warszawskiej giełdzie, która 16 kwietnia świętuje okrągłą rocznicę pierwszej sesji
andrzej szurek
Dla człowieka wiek 20 lat to dopiero początki dorosłego życia. Nie można jednak tego powiedzieć o Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, która 16 kwietnia będzie świętować okrągłą rocznicę pierwszej sesji.
GPW doświadczyła już niejednej bessy i hossy. Wychowała kilka pokoleń inwestorów. Poznała smak afer i manipulacji. Dała finansowanie setkom firm nie tylko z Polski, ale również z wielu krajów regionu. Przeszła drogę od raczkującej lokalnej giełdy do silnego regionalnego rynku rozpoznawalnego na całym świecie. Oparła się marginalizacji, która dotknęła inne parkiety naszej części Europy. Słowem rynek rozwinął się znacznie bardziej niż przeciętny „dwudziestolatek". Wciąż jednak goni starszych kolegów z Zachodu, próbując wyrównać wiekową różnicę.
Wyścig nie jest łatwy, bo konkurencja nie stoi w miejscu. GPW, choć zaliczana wciąż do grupy rynków wschodzących (rozwijających się), jest coraz bliżej awansu do grupy rynków rozwiniętych (terminologia stosowana przez firmy sporządzające indeksy giełdowe).
Droga, którą przemierzyła już GPW, nie była prosta. Historia rozwoju giełdy stanowi materiał na pasjonującą książkę, ale warto chociażby hasłowo przypomnieć najważniejsze wydarzenia mijającego 20–lecia GPW.
Wybraliśmy 20 wydarzeń, naszym zdaniem mających najbardziej doniosłe skutki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta