Jaka stawka przy wypłacie do Holandii
Dywidendy dla niderlandzkiej spółki będą opodatkowane według stawek wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub korzystały ze zwolnienia
Zależy to od wysokości udziału wspólnika w kapitale spółki polskiej.
Co mówi traktat
Zgodnie z art. 10 ust. 2 konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (DzU z 2003 r. nr 216, poz. 2120) podatek od dywidendy wypłacanej z Polski do Holandii nie może przekroczyć:
- 5 proc. kwoty dywidend brutto – jeżeli osobą uprawnioną jest spółka (inna niż osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 proc.,
- 15 proc. kwoty dywidend brutto – w pozostałych przypadkach.
W przypadku holenderskiej spółki posiadającej udziały w wysokości mniejszej niż 10 proc. podatek od dywidendy zawsze będzie więc wynosił 15 proc.
Przykład
Polska spółka z o.o. wypłaca spółce kapitałowej z siedzibą w Amsterdamie dywidendę w wysokości równowartości 90 tys. zł (brutto).
Holenderski wspólnik posiada 9 proc. udziałów w polskiej spółce.
Od dywidendy zostanie w Polsce pobrany 15-proc. podatek: 90 tys. zł x 15 proc. = 13,5 tys. zł
Formularz IFT-2
Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta