Przedsiębiorcy mogą kształtować przebieg postępowania arbitrażowego
Sposób rozstrzygania sporów firm zgodnie z zasadami słuszności jest szczególnie przydatny w sprawach, w których nie jest możliwe precyzyjne odtworzenie stanu faktycznego a
Zgodnie z konstytucyjną zasadą praworządności (legalizmu) organy władzy publicznej, w tym sądy państwowe, są zobowiązane rozstrzygać sprawy na podstawie i w granicach prawa. W wypadku sądów arbitrażowych ustawodawca w kodeksie postępowania cywilnego dał im możliwość rozstrzygania sporów także według zasad słuszności.
Zgodnie z art. 1194 § 1 kodeksu postępowania cywilnego sąd arbitrażowy rozstrzyga spór według prawa właściwego dla danego stosunku, a gdy przedsiębiorcy działający jako strony go do tego wyraźnie upoważniły, to według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności.
Kodeks zastrzega zarazem, że w każdym przypadku sąd arbitrażowy bierze pod uwagę postanowienia umowy przedsiębiorców i ustalone zwyczaje mające zastosowanie do danego stosunku prawnego. Przepis ten jest powtórzony w regulaminach stałych sądów arbitrażowych, przede wszystkim Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
Szukanie tego, co sprawiedliwe
Przedsiębiorcy często nie wiedzą, co należy rozumieć przez zasady słuszności.
Dziś nie ma normatywnej ich definicji. Jedynie na podstawie poglądów doktryny i orzecznictwa można wskazać, że orzekanie na zasadach słuszności (ex aequo et bono) polega na poszukiwaniu rozwiązania sporu przedsiębiorców zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta