Walka o pozycję w regionie
GPW jest już liderem wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak nadal musi zabiegać o przyciąganie spółek zagranicznych
Andrzej Szurek
Warszawski parkiet jest obecnie wiodącą giełdą w regionie. Głównego konkurenta – Wiener Boerse – wyprzedza pod względem kapitalizacji (o ponad połowę), liczby spółek (trzykrotnie, a z rynkiem NewConnect nawet pięciokrotnie) i obrotów (prawie o 100 proc.).
Dzięki temu GPW coraz częściej postrzegana jest przez zagranicznych inwestorów, brokerów i spółki jako finansowe centrum regionalne. Prowadzenie Warszawy w wyścigu z Wiedniem o prymat w regionie to sukces, biorąc pod uwagę, że jeszcze dziesięć lat temu głównymi konkurentami polskiej giełdy były mniejsze parkiety w Pradze i Budapeszcie. Dziś ich znaczenie maleje ze względu na małą liczbę nowych spółek i spadające obroty. Jednak karty w walce o obrót akcjami z regionu nie są jeszcze rozdane.
Wiedeń i Warszawa obrały inne drogi do zwycięstwa. Wiener Boerse stara się przejmować giełdy trafiające na sprzedaż. W 2004 r. kupiła mniejszościowy pakiet giełdy w Budapeszcie, a cztery lata później przejęła kontrolę nad tą instytucją. 2008 r. okazał się rokiem sukcesów dla zespołu z Wiednia pod względem przejęć....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta