Kiedy otrzymaną dywidendą trzeba podzielić się z fiskusem
Osoba fizyczna, która otrzymuje wypłatę z zysku, nie uniknie zapłaty podatku. Gdy udziałowcem jest spółka z o.o. lub akcyjna, dość często przysługuje jej zwolnienie
- Nasza spółka z o.o. będzie wypłacała dywidendę za 2010 r. wspólnikom z Polski, Holandii i USA. Jakie obowiązki z tego tytułu na nas ciążą? – pyta czytelnik.
Sposób postępowania zależy od tego, czy dywidendę otrzymają osoby fizyczne czy spółki kapitałowe. W tym drugim wypadku trzeba również znać wysokość ich udziałów. Rozpatrzymy więc różne możliwe warianty. Na początku przyjmijmy, że udziałowiec ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce.
Z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT wynika, że podatek od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd w Polsce wynosi 19 proc.
Ustawodawca objął jednak zwolnieniem dywidendy wypłacane spółkom podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 22 ust. 4 ustawy o CIT). Jednak nie zawsze.
Podatku nie pobiera się od dywidendy przekazanej spółkom kapitałowym, które posiadają bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki ją wypłacającej.
Uczelnia bez zwolnienia
Zwolnienie to nie dotyczy spółek osobowych, fundacji, stowarzyszeń czy innych podmiotów. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 września...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta