Samorządy a gospodarcza i społeczna spójność
Daniel Braun wiceminister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej
Europa, jej państwa i regiony, ma do czynienia z koniecznością dostosowywania się do globalnych wyzwań, które mogą stanowić zagrożenie dla ich konkurencyjności, zatrudnienia i spójności społecznej. Polityka spójności jest głównym instrumentem Unii Europejskiej, który mobilizuje terytorialną aktywność i potencjał regionów, kładąc nacisk na integrację terytorialną. Innymi słowy, pozwala na połączenie różnego rodzaju polityki, w zależności od potrzeb danego obszaru.
W Republice Czeskiej istnieje 14 regionów samorządowych reprezentujących samorządy terytorialne. Takie rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia 2000 r. Regiony mają szeroki zakres uprawnień i obowiązków, które zostały im powierzone w wyniku reformy administracji publicznej w latach 2000 – 2002. Są to instytucje prawa publicznego mające własny majątek i dochody uregulowane przepisami prawa.
Rola regionów samorządowych zwiększała się przez 11 lat ich istnienia. Stanowią one dzisiaj ważny element budowania i wdrażania polityki rozwoju regionalnego w Republice Czeskiej.
Odgrywają rolę w dziedzinie usług użyteczności publicznej – są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta