To ostatni dzwonek na przemianę
O sposobach na społeczną rewitalizację blokowisk, współpracy artystów z mieszkańcami oraz zagospodarowaniu ziemi niczyjej opowiada animatorka kultury, koordynatorka projektu „RE-BLOK. Blokowiska-Reaktywacja”, który rozpoczyna się dziś na Targówku.
W jaki sposób chcecie ożywić blokowiska?
Hanna Nowak-Radziejowska: Zapraszamy do twórczej współpracy mieszkańców, architektów, władze samorządowe, naukowców, animatorów kultury i artystów. Podczas projektu „RE-BLOK" organizujemy konferencję, zachęcamy do robienia wielkiego ziemiala (mural na ziemi – przyp. red.), sadzenia kwiatów, tworzenia rzeźby czy uczestnictwa w warsztatach, a wszystko po to, by uaktywnić kulturalnie przestrzeń blokowisk. Oczywiście na Targówku są prężne domy kultury czy teatr Rampa, ale dominuje przeświadczenie, że jeśli chcemy iść do klubu, na wystawę czy do kina, to musimy jechać do centrum.
Czy mieszkańcy mają jakiś wpływ na to, co powstaje u nich na osiedlu? Pamiętam, kiedy rok temu na ul. Dudziarskej pojawili się artyści. Zrobili murale, którymi chwalili się w mediach, a które kompletnie nie podobały się mieszkańcom, po czym zniknęli.
Nasze interwencje artystyczne polegają na drobnym wkraczaniu w poszczególne obszary blokowisk i pokazywaniu, co można zrobić niewielkim nakładem środków. Wszystkie one są realizowane wspólnie z mieszkańcami lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta