Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energetyka: inwestycje albo dywidenda

17 czerwca 2011 | Ekonomia | Agnieszka Łakoma
Eksperci do tej pory mieli wątpliwości co do finansowania inwestycji w energetyce. Sektor potrzebuje do 2020 r. 200 mld zł.
źródło: Rzeczpospolita
Eksperci do tej pory mieli wątpliwości co do finansowania inwestycji w energetyce. Sektor potrzebuje do 2020 r. 200 mld zł.

Jeżeli rząd chce, by firmy wykonały potrzebne inwestycje za 130 mld zł, powinien pobierać mniejszą dywidendę z ich zysków do 2020 roku

Z najnowszych analiz firmy doradczej Ernst & Young wynika, że cztery kontrolowane przez państwo grupy energetyczne poradzą sobie ze sfinansowaniem zaplanowanych do 2020 roku inwestycji na kwotę nawet 130 mld zł. Ale będzie to możliwe tylko przy "umiarkowanej" polityce dywidendowej prowadzonej przez rząd.

Analizy są wyjątkowo korzystne dla polskiej energetyki. Do tej pory część ekspertów obawiała się o realizację inwestycji w polskiej elektroenergetyce. Nakłady na nie – do 2020 roku – szacowano nawet na 200 mld zł, a najwięcej z tej sumy mają kosztować nowe bloki w polskich elektrowniach i projekty związane ze źródłami odnawialnymi. Na inwestycje w nowe moce potrzeba 100 mld zł, a na sieci energetyczne w spółkach dystrybucyjnych – ok. 70 mld zł.

Piotr Piela,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8956

Spis treści
Zamów abonament