Skutki sprzedaży długu kredytowego za granicę
Cesja pakietu wierzytelności przez bank na rzecz nabywcy z siedzibą w innym państwie UE jest importem usług, skutkującym powstaniem obowiązku rozliczenia VAT w dacie cesji
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 21 kwietnia 2011 (IPPP3/443-158/11-3/JF).
Polski podatnik (bank) pytał o skutki podatkowe w VAT planowanej sprzedaży wymagalnych wierzytelności kredytowych wobec swych klientów. Wierzytelności te zostały w księgach rachunkowych banku sklasyfikowane w kategorii „stracone”.
W konsekwencji bank planował odpłatną i bezwarunkową cesję pakietu takich wierzytelności na nabywcę będącego podatnikiem VAT posiadającego siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Z chwilą zbycia wierzytelności zamierzał przenieść na nabywcę wszelkie uprawnienia i ryzyko związane z tymi wierzytelnościami. Kwota zapłacona przez nabywcę za wierzytelności będzie wynosiła określony procent ich wartości nominalnej.
Jak zaznaczono, w momencie cesji bank nie będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta