Konkurent we władzach spółki
Spółka, która ma w swoim zarządzie członka rady nadzorczej innej spółki, musi być ostrożna. Nie pomogą jej przepisy kodeksu spółek handlowych ani kodeksy dobrych praktyk
Zagadnienie, które chcę przybliżyć czytelnikom, ma nieczysto akademicki charakter. Zdarza się, że mamy z nim do czynienia w praktyce. Do opisanej sytuacji doszło w jednej z istotnych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.
Chce wskazać na możliwe i zgodne z prawem oraz dobrymi praktykami corporate governance zachowania zarządu spółki publicznej, w sytuacji gdy członek rady nadzorczej tej spółki uczestniczący jako członek zarządu w interesach konkurencyjnej spółki, podjął czynności nadzoru, w wyniku których mogą zostać ujawnione informacje mające charakter tajemnicy przedsiębiorstwa.
Przykład
Członek rady nadzorczej spółki akcyjnej A jest jednocześnie członkiem zarządu w spółce akcyjnej B. Mandat członka zarządu w spółce B powstał w czasie trwania mandatu członka rady nadzorczej spółki A.
Działalność obu spółek jest konkurencyjna. Spółki A i B prowadzą czy zamierzają prowadzić działalność zbieżną w takim stopniu, że informacje handlowe, technologiczne czy finansowe, dotyczące jednej z nich, mogą być wartościowe i zostać wykorzystane przez drugą. Informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, bo spółka A podjęła działania zmierzające do ich ochrony przed dostępem do nich osób trzecich.
Uzyskanie przez spółkę B dostępu do informacji,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta