Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zostać podatnikiem akcyzy

17 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Paweł Bębenek

Rozszerzenie działalności o obrót wyrobami akcyzowymi, wymaga dopełnienia wielu formalności

- Chcemy rozszerzyć działalność o produkcję i sprzedaż wyrobów akcyzowych, której dotąd nie prowadziliśmy.

Jak wygląda rejestracja podatnika akcyzy?

Aby zostać zarejestrowanym jako podatnik akcyzy, należy uprzednio zarejestrować się jako podatnik VAT. Zasada ta oczywiście nie działa w drugą stronę.

Zgłoszenie rejestracyjne na formularzu AKC-R składa się do odpowiedniego urzędu celnego przed wykonaniem czynności podlegających opodatkowaniu lub przed wykonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem z akcyzy ze względu na przeznaczenie.

Właściwość urzędu określa się według miejsca wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli są one podejmowane na terenie dwóch lub więcej organów podatkowych, odpowiednim organem jest ten właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby podatnika).

Przy czym należy pamiętać, że siedziba podatnika nie ma znaczenia (liczy się tylko miejsce wykonywania czynności) dla ustalania właściwego urzędu  w przypadku: ustalania norm dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych lub dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych, przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8956

Spis treści
Zamów abonament