Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto spojrzeć ku północy

17 czerwca 2011 | Eko+ | Dariusz Filar
Dariusz Filar
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Dariusz Filar
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Kraje nordyckie poradziły sobie z wyzwaniami ostatnich lat lepiej niż duża część Europy

Dane Eurostatu, w których podsumowany został 2010 r., przyciągnęły uwagę większości polskich mediów w sposób dosyć wybiórczy. Z jednej strony bardzo wiele komentarzy poświęcono krajom, których gospodarki wciąż się kurczyły (Grecja, Hiszpania, Irlandia), a które jednocześnie borykały się z najgłębszymi zaburzeniami w finansach publicznych. Z drugiej strony skoncentrowano się na sprawach krajowych, rozważając, czy ze wzrostem realnego PKB na poziomie 3,8 proc.

Polska wciąż może uchodzić za zieloną wyspę (dominował pogląd, że już nie może) i czy deficyt sektora finansów publicznych w wysokości 7,9 proc. PKB plasuje nas w fiskalnym ogonie Europy (rzeczywiście, wraz ze Słowakami zajęliśmy ex aequo szóste miejsce od końca w UE, za sobą zostawiając jedynie Portugalię, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Grecję i Irlandię). Owa orientacja na obszary katastrofy oraz na poletko rodzime sprawiła, że niemal zupełnie poniechano omawiania sytuacji w krajach nordyckich: Danii, Szwecji i Finlandii. A właśnie one zdają się dzisiaj zasługiwać na największą uwagę. Na tle Europy targanej napięciami finansowymi i wybuchami niezadowolenia społecznego są ostoją zdrowego wzrostu i gospodarczo-społecznej równowagi.

Wszystkie trzy gospodarki nordyckie rosną, zachowują niską inflację, cieszą się znacznie niższym niż w większości krajów Europy bezrobociem oraz wzorowo przestrzegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 8956

Spis treści
Zamów abonament