Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracujesz na lądzie, nocuj na wodzie

17 czerwca 2011 | Letnia oferta wakacyjna | ges
Jezioro Święcajty
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: __Archiwum__
Jezioro Święcajty

W tym sezonie modne będzie mieszkanie nie nad wodą, a na wodzie. Wprawdzie houseboaty – jednostki pływające stanowiące połączenie jachtu motorowego, eleganckiego domku letniskowego i barki – pływają na Wielkich Jeziorach Mazurskich od czterech lat, ale ostatnio ich liczba znacznie wzrosła

Tylko w Giżycku cumowało w  ubiegłym roku około 20 houseboatów, tego lata ma być ich do wyczarterowania aż 50. A na całych Wielkich Jeziorach – z pewnością ponad 100.

Houseboaty zaprojektowano głównie z myślą o wygodzie pasażerów. Na pokład mogą wejść bez problemów i swobodnie się na nim poruszać także osoby starsze i niepełnosprawne, a w kabinach może stanąć prosto nawet dorosły. Od kapitana ani załogi nie wymaga się żadnych uprawnień, tj. patentu sternika motorowodnego. Większe jednostki mają wprawdzie nawet ponad 10 m długości, ale napędzane są małym, kilkunastokonnym dieslem. Przeszkolenie w pływaniu na houseboacie trwa kwadrans. Na razie obawy, że wodniacy bez żeglarskich kwalifikacji będą stanowić zagrożenie dla siebie i innych, na szczęście się nie sprawdziły. Zanotowano dotychczas tylko niewielkie szkody materialne.

Mazurska flota houseboatów się rozrasta, więc ceny wynajmu spadają. Na początku właściciele liczyli sobie za ośmioosobową barkę nawet ponad 1000 zł za dobę. W tym sezonie średnia cena nie powinna przekroczyć 700 zł, czyli niespełna 90 zł od osoby. Houseboaty mniejsze, np. sześcioosobowe i trochę skromniejsze będą kosztować 70 – 80 zł dziennie na jednego pasażera.

– To bardzo interesująca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 8956

Spis treści
Zamów abonament