Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie w świetle kamer

17 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Przy zapisywaniu obrazu z miejsca pracy szef często narusza przepisy o ochronie danych osobowych, a to bywa równoznaczne z łamaniem swoich podstawowych obowiązków. I może kosztować utratę pracowników

- Mam umowę na czas nieokreślony. Niedawno pracodawca zainstalował w zakładzie system monitoringu. Kamery są w każdym pomieszczeniu, nawet w szatni. Nigdzie nie została podana informacja o założonych urządzeniach. Czy w takiej sytuacji mogę rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? – pyta czytelnik.

Tak, w opisanej sytuacji możliwe jest rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika na podstawie art. 55 § 11 kodeksu pracy. U czytelnika pracodawca dwukrotnie dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków.

Po  pierwsze, w żaden sposób nie poinformował pracowników o monitoringu. Po drugie, rażącym uchybieniem jest zamontowanie kamer w szatni, w tym wypadku nie da się znaleźć żadnego usprawiedliwienia.

Niewykluczone odszkodowanie

Przy takim sposobie rozstania podwładnemu przysługuje odszkodowanie w wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8956

Spis treści
Zamów abonament