Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnik otrzyma mienie spółki bez obciążenia VAT

17 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Mirosława Zugaj

Mogą być wątpliwości, czy przekazanie udziałowcowi – osobie prawnej – majątku likwidowanej spółki kapitałowej podlega podatkowi od towarów i usług. Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że nie

Wyrok ten pozostaje aktualny, mimo zmiany treści przepisu ustawy o VAT, dotyczącego skutków nieodpłatnych przekazań, który mógłby mieć zastosowanie w takiej sytuacji.

Likwidatorzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają obowiązek zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić jej majątek. Może się jednak zdarzyć, że majątek będzie trudny do zbycia lub wspólnicy zamiast oczekiwać wypłaty gotówki, będą woleli przejąć mienie w naturze.

Możliwość podziału majątku między wspólników, pod pewnymi warunkami, dopuszcza art. 286 kodeksu spółek handlowych. Podobne regulacje przewidziano w art. 474 k.s.h. dla akcjonariuszy spółki akcyjnej.

Czy to nieodpłatne przekazanie

W takiej sytuacji może powstać wątpliwość: czy przekazanie majątku wspólnikom/akcjonariuszom powinno być opodatkowane VAT.

Mamy bowiem do czynienia z przekazaniem prawa do rozporządzania towarem, i to nie tylko w sensie ekonomicznym, ale i prawnym (zmienia się jego właściciel i zamiast spółki kapitałowej w likwidacji staje się nim wspólnik).

Przekazanie następuje nieodpłatnie. Wspólnik nie zwraca likwidowanej spółce udziałów/ akcji, które wygasają (ulegają unicestwieniu) w momencie wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8956

Spis treści
Zamów abonament