Wspólnik otrzyma mienie spółki bez obciążenia VAT
Mogą być wątpliwości, czy przekazanie udziałowcowi – osobie prawnej – majątku likwidowanej spółki kapitałowej podlega podatkowi od towarów i usług. Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że nie
Wyrok ten pozostaje aktualny, mimo zmiany treści przepisu ustawy o VAT, dotyczącego skutków nieodpłatnych przekazań, który mógłby mieć zastosowanie w takiej sytuacji.
Likwidatorzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają obowiązek zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić jej majątek. Może się jednak zdarzyć, że majątek będzie trudny do zbycia lub wspólnicy zamiast oczekiwać wypłaty gotówki, będą woleli przejąć mienie w naturze.
Możliwość podziału majątku między wspólników, pod pewnymi warunkami, dopuszcza art. 286 kodeksu spółek handlowych. Podobne regulacje przewidziano w art. 474 k.s.h. dla akcjonariuszy spółki akcyjnej.
Czy to nieodpłatne przekazanie
W takiej sytuacji może powstać wątpliwość: czy przekazanie majątku wspólnikom/akcjonariuszom powinno być opodatkowane VAT.
Mamy bowiem do czynienia z przekazaniem prawa do rozporządzania towarem, i to nie tylko w sensie ekonomicznym, ale i prawnym (zmienia się jego właściciel i zamiast spółki kapitałowej w likwidacji staje się nim wspólnik).
Przekazanie następuje nieodpłatnie. Wspólnik nie zwraca likwidowanej spółce udziałów/ akcji, które wygasają (ulegają unicestwieniu) w momencie wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta